הכר האתר   למה כדאי?   260+ תחקירים חשובים לבחירה
שבת 26 ספטמבר 2020  
חפש תחקיר    
    
  דף הבית
   
אודותינו צור קשר  

הבולטים באתר pCon
  התחקיר השבוע  
  בלוג העורך  
  להכיר טכנולוגיות  
  pConTop  
  pConTip  
  אתרים נבחרים  
  הכרזה מועילה  
  טיפים שימושיים  
  סרטונים מומלצים  
  תחקיר דוגמא  
המחשוב בארץ
  גוגל ניוז  
  דיילי מיילי  
  דה מרקר IT  
  גלובס  
  כלכליסט IT  
  קפטן אינטרנט  
  Ynet  
  NRG טכנולוגיה  
  וואלה טק  
  News1 - מחשבים  
המחשוב בעולם
  Google News  
  CNET  
  CIO  
  CIOInsight  
  ZDNet  
  InformationWeek  
  Computerworld  
  eWeek  
  itworld  
  Yahoo!  
קריירה
  דה מרקר קריירה  
  גלובס קריירה ויזמות  
  כלכליסט קריירה  
  CIO Careers  
  CIOInsight Careers  
  CIO U C&S  
  I.W - Global CIO  
  TechRep. Careers  
  CNN Careers  
  forbes Careers  
תשתיות
  ERP.ORG.IL  
  אנשים ומחשבים  
  InfoWorld  
  Virtualization.com  
  CIO-Virtualization  
  IW - Cloud  
  database  
  CRM Daily  
ניידות וסלולר
  סלולרי  
  GSM-Israel  
  גאדג'טי  
  חורים ברשת  
  אנשים ומחשבים  
  CIO - Mobile  
  silicon.com/Mobile  
  CNET Smartphones  
  Coolsmartphone  
  pocketnow.com  
רשתות חברתיות
  חורים ברשת  
  אקטיב & מרקטינג  
  ZVAGELSKY  
  Alltop  
  Mashable  
  SocialMedToday  
  SocialMedExam  
  TechNewsWorld  
  SocialNetWatch  
  CIO- Web 2.0  
תוכנה
  קפטן אינטרנט  
  I.W - Software  
  אנשים ומחשבים  
  וואטצאפ  
  ניוזגיק - פיתוח  
  BetaNews  
  developer  
  SoftwareDevNews  
  .net magazine  
  The Register  
לאינדקס השימושי של pCon סגור שימושון

  בלוג העורך

באיזו מידה אנחנו זוכרים את מה שאנחנו קוראים? כמה זמן אנחנו משקיעים בקריאה לא הכרחית? במה זה עוזר לנו? מה אנחנו מחמיצים?... בכל השאלות האלה עוסק המאמר הנוכחי. זיכרון חיוך זוגיות הוואי
 
זיכרון חיוך זוגיות הוואי
באיזו מידה אנחנו זוכרים את מה שאנחנו קוראים? כמה זמן אנחנו משקיעים בקריאה לא הכרחית? במה זה עוזר לנו? מה אנחנו מחמיצים?... בכל השאלות האלה עוסק המאמר הנוכחי.
31/12/2009

תגיות:   עובדים | מידע | זיכרון | זוגיות | תחקירים | הוואי | חיוך


"איזה מאמר מקצועי שקראת בשנה האחרונה באמת השפיע עליך?" אני שואל.

"קשה לי להצביע על מאמר מסוים."

"כמה ידיעות מקצועיות שקראת השנה, זכרת בשעת הצורך, והן באמת עזרו לך?"

"היו פה ושם כמה ידיעות."

"יש לך הערכה?"

"בודדות."

"ומה קרה עם היתר?"

"את רובן שכחתי."

"כמה שעות אתה משקיע כל שבוע לעדכון שוטף?"

"משהו בין שעתיים לחמש. תלוי מה אני מוצא וכמה זמן יש לי."

"מה שזה אומר, שהשקעת בשנה האחרונה קרוב לחודש עבודה, עבור כמה ידיעות בודדות שעזרו לך במשהו. אני צודק?"

"עכשיו שאתה מציג כך את הדברים, נראה לי שכן."


תעתועי הזיכרון

את הדיאלוג הזה ניהלתי עם מנהל מידע ראשי של ארגון גדול, באחד הכנסים המקצועיים שמתקיימים בעולם המחשוב מעת לעת. בהפסקה, שתינו קפה ושוחחנו.

אני מספר את זה, משום שכאשר בחנתי יום אחד את עצמי, וניסתי לראות מה אני זוכר מקריאת כותרות העיתונים של התקופה האחרונה, גיליתי כי אינני זוכר את מרביתן. התחלתי לשאול עוד אנשים. מצאתי כי גם הם אינם זוכרים.

כך התברר לי שכאשר מדובר במאמרים שאינני מגדיר מראש כחשובים ו/או כאלה שאינני מסכם אותם לעצמי בגמר הקריאה, המידע הזה, פשוט מחליק ונעלם כלא היה.

סקרנותי התעוררה בי והתחלתי לבדוק כיצד מתעתע בנו הזיכרון. גיליתי עובדה פשוטה. המוח נוטה לזכור רק מידע שהוא רלוונטי, שימושי ומשמעותי עבורנו. מידע אחר, נשמר רק בזיכרון לטווח קצר (הוא נמצא בחלק מהמוח שנקרא "היפוקמפוס") והוא נמחק מהזיכרון, לכל המאוחר אחרי יום יומיים.

בעוד שלגבי מידע כללי, כמו לשכוח כותרות מהעיתונים, אינני מוצא כל פגם, כאשר מדובר במידע מקצועי שצריך להשפיע על החלטות, שכחה של מה שבאמת שימושי וחשוב, עלולה להיות בעלת משמעות כואבת. מצד שני, איך ניתן להבחין במה שבאמת חשוב ואיך לאפשר לזכור את הכול, כאשר מוצפים בים אינסופי של מידע?


הזמן החסר

אבל יש עוד בעיה, אולי חשובה יותר. בעיית הזמן. אילו חיינו בעולם שבו החיים נמשכים עד בלי סוף, השקעת מספר שעות בשבוע כדי להתעדכן, הייתה חסרת חשיבות, גם אם את רוב המידע היינו שוכחים. מצד שני, בעולם האמיתי, כאשר מדובר על זמן קצר ויקר, סביר שנרצה להשקיע אותו באותם הדברים שהכי חשובים לנו. לוותר על כמה שעות יקרות ללא צורך, נראה כבזבוז חסר תכלית.

כך למשל, בעבודה, עוד כמה שעות בשבוע יאפשרו לנו לחשוב יותר, לתכנן יותר, לבדוק ולפקח על מה שקורה. לדבר יותר עם העובדים, להיפגש יותר עם חברי ההנהלה. להיפגש עם ספקים, לרכוש מיומנויות חדשות, לנסות דברים חדשים...

לחילופין, כיוון שאת מרבית השעות האלה, אנו משקיעים בשעות הערב, על חשבון זמננו הפרטי, עולה השאלה: על מה בעצם אנחנו מוותרים?...


חיוך

כאב לשלושה ילדים וכמי שהקדיש לכל אחד מהם זמן לא קצר, אני עדיין מצר לא מעט, על ההתבגרות המהירה שלהם שעברה בחטף. תינוק, ילד, נער, צבא... והנה התינוק הפך לבוגר.

בדיעבד, הייתי מקדיש להם יותר. לשחק יותר, לטייל יותר, סתם להיות ביחד. לראות מה הם עושים. לשבת ביחד ליד המחשב. לראות איך הם גולשים? להקשיב ולשמוע יותר על עולמם.

כאשר אני פוגש קולגות שהם אבות צעירים, באופן טבעי השיחה מתגלגלת לנושא הילדים. שיחה אחת אני זוכר טוב עד היום. אב צעיר, איש היי-טק כמוני, סיפר לי: "לפני חצי שנה נולד לי הילד הראשון. אני עדיין נשאר שעות ארוכות בעבודה. אחרי הכול, הערב זה הזמן היחידי שיש לי להתעדכן. מצד שני, אינני מספיק להיות עם הילד כפי שהייתי רוצה, כשאני חוזר הביתה הוא כבר ישן." הוא הפסיק לרגע ואז שאל: "כאבא ותיק ומנוסה, מה היית מציע לי?"

שאל את עצמך שאלה פשוטה עניתי: "כמה שווה לך החיוך של הילד, שזוכה לעוד שעתיים של אבא כל שבוע?"


זוגיות

גם עם אנשים שמרגישים כי הזוגיות שלהם, אינה כמו פעם, אני רוצה לחלוק סיפור.

הייתי בסדנא על זוגיות. באופן מיוחד אני זוכר אותה מרצה שדיברה על התרומה האפשרית של השקעת שעתיים בשבוע, כזמן שמספיק להעיר מחדש זוגיות שהתמסמסה.

"תארו לעצמכם שכל שבוע, אתם קובעים יום קבוע, מפגש לשעתיים. בית קפה. סרט. רחצה לילית בים, כמו פעם. לא משנה מה, העיקר להיות ביחד. להחיות מחדש אותן ניצוצות כבויים, שנחלשו עם שיני הזמן", כך היא תיארה זאת. "החיים יראו אחרת. השעתיים האלה קרוב לוודאי שיחוללו פלאים. פתאום תרצו להיות יותר ביחד, לצאת לעוד מופעים, לעוד טיולים. בסופו של דבר תיזכרו כי בין הזוג שלכם, הוא מי שבחרתם לבלות
 פרסומת
איתו את כל החיים."

אחר כך הסתדרנו במעגלים. כל אחד סיפר לכולם מה הוא הולך לעשות עם מה שלמדנו בסדנא. אני זוכר עד היום את הצמרמורת שעברה לי בגב, כאשר אחת המשתתפות אמרה עם דמעות בעיניה: "כבר השבוע אני עומדת לתפוס את בעלי באף ולהתחיל בנוהג הזה. זאת נראית לי ההזדמנות האחרונה להציל את נישואינו. אני חייבת את זה לו. אני חייבת את זה לעצמי".


הוואי

ואפשר להסתכל על התרומה לחיים, של שעתיים שנחסכו בכל בשבוע, בעוד דרך. אני מזכיר זאת בעקבות שיחה עם מנהל מידע שעמד לפרוש לפנסיה.

"עכשיו אני הולך להתחיל ולראות את העולם." הוא אמר. בשלושים השנים האחרונות, פרט אולי לפעמיים שלוש, לא הרשיתי לעצמי לצאת לטיול של שבועיים. הייתי חייב להספיק הכול בעבודה.

ברק היה בעיניו, כשאמר את הדברים. הנה הוא יוצא סוף סוף לגלות את העולם.

שמחתי עבורו וגם הייתי קצת עצוב בגללו. שמחתי בגלל שלמי שעבד שנים רבות כל כך, הגיע הזמן ליהנות מהחיים. הייתי עצוב, בגלל שחשבתי שרק בגיל שישים וחמש, להתחיל לגלות חוויות שהיו זמינות עבורו כבר מזמן, היא לדעתי, החמצה מיותרת.

"אם יש המלצה שאני יכול לחלוק איתך", אמרתי לו, "סע להוואי".

"דמיין חוף קסום. ים בטורקיז. לפניך שקיעה בסגול ואדום וזהב. מעליך שחף לבן. לרגליך שוניות אלמוגים עם דגים צבעוניים כמו בים סוף. מימין במרחק כמה מאות מטרים, עדת דולפינים בטבע, מזנקים מהמים, חופשיים ועליזים, שורקים, וקופצים. משמאל דקל קוקוס מרשים. כאשר אתה מסתכל בכל אלה, רוח בריזה מלטפת את פניך ובידיך אתה מחזיק כוס מיץ אננס מתוק מתוק... התחושה שהגעת לגן עדן, הכי רחוק שאפשר, היא תחושה שלא תשכח לעולם.

תחפש בגוגל אחרי Kealakekua Bay, הוא נמצא כשלושים ק"מ דרומית לעיר Kona, בחלקו המערבי של האי הגדול של הוואי. שם גם נחת קפטן קוק שגילה את הוואי, כנראה שהוא ידע לאן לכוון," אמרתי בחיוך. "אם אינך רוצה לחכות לגלגול הבא, אלא לראות כבר בגלגול הזה איך נראה גן עדן, לחוות ולהרגיש זאת, אל תחכה, סע לשם עכשיו."


הבחירה

אני מספר על כל אלה, כטריגר למחשבה, למי שמרגיש שהוא מחמיץ דברים שחשובים לו ומצד שני, עוד כמה שעות בשבוע יוכלו לסייע לו לממש אותם.

"האם כדאי להמשיך ולהשקיע מספר שעות כל שבוע בקריאת מידע, שממילא איננו זוכרים?" היא שאלה שעשויה לעזור. "האם אנחנו מקדישים את זמננו לדברים שבאמת הכי חשובים לנו?" היא עוד שאלה שיכולה לתרום.

"טוב, אז מה אתה מציע?" אני נשאל לא אחת, ויש לי תשובה פשוטה, לפחות עבור מנהלי המידע. אני מציע פיתרון שמתמצת את כל מה ששימושי וחשוב בעולם המחשוב. כך ניתן בפחות מ-10 דקות בשבוע, להתעדכן, באופן מקצועי בכל החדשות החשובות ונושאי המפתח המרכזיים, וגם ליהנות מעוד שעתיים פנויות, לכל הדברים החשובים שהזכרתי.

יתרה מזאת, לפני עשר שנים השקענו שלוש, ארבע, חמש שעות בשבוע כדי להתעדכן. מאז המידע גדל לפחות פי עשר. האם זה אפשרי להשקיע שלושים, ארבעים, חמישים שעות מדי שבוע, רק כדי לשמור על אותה רמת העדכון? אני מציע - גם ליהנות מיותר זמן וגם להיות יותר מעודכן.

הבחירה בסופו של דבר היא פשוטה: להשתעבד להרגל או לעצור לרגע, לבחון מה טוב לנו ולפעול בהתאם. להמשיך להתעדכן לבד או לקרוא רק את מה שבאמת הכי חשוב וליהנות מעוד שעתיים כל שבוע?

כדי להבין את משמעות הבחירה בין שתי החלופות, אפשר לעשות מסע קצר בדמיון. להריץ קדימה את החיים, כאילו צופים בסרט. לקפוץ עוד עשרים, שלושים, ארבעים שנה קדימה, ומהמקום ההוא להסתובב ולהסתכל לאחור... על הילדים שבגרו. לאן הגיעה הזוגיות? או אולי לחשוב על מה שהחמצנו... החיוכים של הילדים, יותר זמן משותף עם בת הזוג, יותר חלומות שיכולנו להגשים...

כדי להחליט, אפשר לתמצת זאת, בשלוש שאלות קצרות: כמה שווה חיוך של ילד שזוכה לעוד שעתיים של אבא? כמה שווה זוגיות שנעורה מחדש לחיים? כמה שווה להיות בגן עדן (הוואי) כבר בגלגול הזה, לדעת שהגענו הכי רחוק שאפשר?

למנהלי מידע שמחפשים פיתרון אמיתי שעובד ומצליח כבר 18 שנה, לסייע למנהלי מידע במאות ארגונים, ליהנות מעוד כמה שעות פנויות כל שבוע, לטובת הארגון, לטובת משפחתם לטובת עצמם, אנו מציעים לראות דוגמא.


הערה - הסיפור פונה לנשים וגברים כאחד והוא נכתב בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד.
  המלץ
לחברים
    
קבל עידכונים RSS    FACEBOOK          TWITTER

 
   הקודם  דרג וצפה בתוצאות  4  5  6  7  8  9  10 הבא   
 

רוצים תוכן שימושי בעל ערך?!...
תוכלו לקבל זאת כאן ובחינם!


הצטרף ל-pConTip

ותקבל את הטיפים והסרטונים הכי טובים שיש ובחינם!

ניוזלטר שבועי קצר וחינמי, מביא המלצות למאמרים, תוכנות מועילות, קיצורי דרך שימושיים, פרשנות לחדשות מרכזיות וסרטונים ייחודים, על הטכנולוגיות הכי מרתקות שיש היום.

הכנס עכשיו את שמך והמייל, ולחץ על כפתור " לחץ כאן ועכשיו "דוא"ל
שם
  תגובות
  הוסף תגובתך
שם:
תגובה:
 הוסף
 נקה

3. Monu    4/12/2015 בשעה 1:51

So much info in so few words. Toltosy could learn a lot.
2. Kenti    20/10/2015 בשעה 22:54

Life is short, and this article saved vaaluble time on this Earth.
1. Bassma    5/7/2012 בשעה 12:58

Everyone would benefit from rdeaing this post

  עוד בבלוג העורך
התפרסם ב-4/9התפרסם ב-7/8התפרסם ב-5/6 לריכוז הארכיונים
לאן ממשיכים עם הטכנולוגיה? ואיך ליצור חזון מקצועי בהיר ומדויק?מהן מנהרות הסייבר ואיך להתמודד איתן?איך להמחיש את תרומת המחשוב? לארכיון הבלוג

  קצר ולעניין
שדרוג השליטה ובקרת המובייללצפייה בסרטון בפחות מ-2 דקות - לחץ כאן


  מידע נוסף

מה תקבל במסגרת שרות pCon?

pCon מסייע למנהלי מידע ומקבלי החלטות מחשוב:

למנהלי מידע שרוצים לקדם חדשנות, לחסוך בהוצאות, להגן טוב יותר על המידע הארגוני, שירות pCon, מאפשר לקבל ריכוז מתומצת, של סיכום מאמרים ודברי מומחים, על חידושי טכנולוגיות המידע החדשות, תוך מיקוד בהיבטי מפתח החשובים למנהלי מידע. אלה כוללים: מגמות, שימושים, עלויות ומחירים, שיקולי בחירה, חלופות בשוק, דברי מומחים, טיפים, המלצות מעשיות ליישום, בעיות וקשיים צפויים, הפניות למקורות נבחרים וסרטוני המחשה.

הייחוד של pCon הוא בתמצות קצר וברור של מידע מקצועי שימושי, רלוונטי ובר יישום, שהכי מעניין וחשוב למנהלי מחשוב בישראל. למשל: מחשוב ארגוני, מעמד המנמ"ר, תקשורת, אינטרנט ארגוני, אבטחת מידע, Mobile, אחסון, וירטואליזציה, BI, ביג דטה, מחשוב ענן, תשתיות, דטה סנטר, תוכנות שימושיות, פיתוח, ניהול יעיל, חידושים טכנולוגיים. 

למידע נוסף על מאות רבות של טכנולוגיות שסקרנו בשנים האחרונות

www.pcon.co.il/DB

השירות והאתר סוקרים מערכות, מוצרים ושירותים של החברות המובילות בענף כמו: IBM, HP, מיקרוסופט, EMC, VMWare, NetApp, סימנטק, אורקל, אינטל, גוגל, אפל, פייסבוק, CA וכן סטארט-אפים וחברות חדשות ולא מוכרות.

 למידע מקצועי בחינם - www.pcon.co.il/Free   לפרטים - טל' 03-9667939 ו- info@pcon.co.il


  המלץ לחבר
ואהבת לרעך כמוך...

אם לא מצאת שירות זה כשימושי, בבקשה ספר לנו. אם אתה כן נהנה מהשירות שתף חברים שגם להם הוא יכול לעזור. תחשוב על החיוך, הסיפוק, ההרגשה הטובה, כשגם רעך ייהנה כמוך והמלץ עכשיו.


 pConTop
המלצות למנהלי מידע
הכי מעניין וחשוב במחשוב
פרשנות מעשית והכוונה לנושאי מפתח


כדי להתעדכן מדי שבוע במשמעויות המעשיות של החדשות החשובות, וכן לדעת מה הם נושאי המפתח המרכזים בענף? מלא את פרטיך עכשיו ותקבל מדי שבוע ניוזלטר קצר וחינמי!
דוא"ל:
שם:

כן ,שלחו הגיליון
*לא נעביר המייל לגורם אחר!
**תוכל להסיר את שמך בקלות, בכל עת.

 ערוץ סרטוני pCon ביוטיוב
 משרות הייטק בשיתוף AllJobs
 pConTip
הטיפים והסרטונים
הכי טובים שיש!
המלצות * חידושים * קיצורי דרך


חינם! הרשם לניוזלטר שבועי קצר, של טיפים שימושיים ומסקרנים ולקט המלצות על סרטוני החידושים הטכנולוגיים הכי מרתקים שיש. הרשם עכשיו.

דוא"ל:
שם:

כן ,שלחו הגיליון
*לא נעביר המייל לגורם אחר!
**תוכל להסיר את שמך בקלות, בכל עת.

   תוכן לפי נושא
 
    אבטחה
    אינטרנט
    חומרה
    יישומים
    ניהול
    סלולר
    עובדים
    עסקים
    שירותים
    תוכנה
    תקשורת
    תשתיות
 מודעות דרושים
 איך להתעדכן וליצור קשר
RSS התעדכן ב-RSS
RSS התעדכן ב-Google+
FACEBOOK התעדכן בפייסבוק
in התעדכן בלינקדין
TWITTER להתעדכן ביוטיוב
TWITTER התעדכן בטוויטר
TWITTER צור קשר במייל
 
©כל הזכויות שמורות | אודותינו | צור קשר | פרסם אצלנו | תנאי שימוש | מפת האתר | דף הבית
לפרופיל ה Google+ | מה דעתך? | מדיניות פרטיות | RSS  | | לימודי מדעי המחשב